İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
SU-YAPI Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş

Firmamızın Kurucusu ve Onursal Başkanı Güven Odabaşı 22 Ocak 2016 günü vefat etmiştir. 23 Ocak 2016

1934’te Balıkesir’in Edemit ilçesinde doğmuş bulunan Güven Odabaşı, orta öğretimini 1953 yılında İstanbul Kadıköy Özel Saint Joseph Fransız Lisesi’nde tamamlamış ve 1958 yılında ise İTÜ İnşaat Fakültesinden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun olmuştur.

1959 yılında meslek hayatına Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde başlayan Güven Bey, 1961 -1964 yılları arasında önce Buros Kollektif Şirketi’nde çalışmış daha sonra kendi adına bağımsız mühendislik çalışmaları yapmış ve 1964 Mart ayında merhum Metin Tırnakçı ile Su-Yapı Mühendislik ve Müşavirlik Bürosu’nu kurmuştur. Kısa bir süre sonra Metin Bey’in sağlık sebebiyle Firmadan ayrılışıyla bir süre yoluna yanlız devam etmiştir. 1967 yılında merhum Günel Yalım, 1970 yılında ise Ö. Mete Erbuğ’un Firmaya ortak olmasıyla Su-Yapı kollektif şirkete dönüşmüş, 1978 yılında Mustafa Özatay ve M. Uğur Becerik’in firma ortakları arasına katılmasıyla, Su-Yapı Mühendislik ve Müşavirlik Anonim Şirket’i yapısına geçmiştir ve halen bu yapıda meslek hayatını sürdürmektedir.

Güven Odabaşı, 1964’den 2012 yılına kadar aktif meslek yaşantısını sürdürmüş ve 48 yıl Su-Yapı üst yönetiminin başında bulunmuştur. 2012 yılında emekliye ayrılan Güven Bey Firmanın Onursal Başkanı olarak vefatına kadar da bir evlat gibi gördüğü Firmasına manevi desteğini sürdürmüştür.

Meslek hayatında, dürüst, güvenilir kişiliği, iyi ve kaliteli mühendislik hizmetine olan inancı ve sürekli gelişmeyi ve yenilenmeyi savunan şirket yönetim anlayışı ile tanınan Güven Bey pek çok müşavir mühendisin ve girişimcinin de rol modeli olmuştur. Uzmanlık alanı olan baraj ve hidroelektrik santrallar konusunda Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli mühendislerden olan Güven Odabaşı, bu bilgisini de pek çok mühendise aktarmak konusunda da camiamızda örnek olmuştur.

Onun sık sık söylediği, “Mesleğimi çok sevdim, tekrar hayata gelsem yine bu mesleği yapmak isterdim, her sabah işime hep sevinerek gittim, Su-Yapı ile gurur duyuyorum, ne güzel ve kıymetli işler yaptık, ne çok genci kazandırdık meslek hayatına…” sözleri bizler için de hem şimdi hem de gelecekte en büyük destek ve motivasyon kaynağı olacaktır…

Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın…

Su-Yapı Camiası