İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
SU-YAPI Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş

Uşak İlçe Ovaları Sulaması Planlama Mühendislik Hizmetleri

Uşak

İdare DSİ 2. Bölge Müdürlüğü - İzmir
İş Ortağı -
Finansman Yerel Kaynak
Hizmetlerin Süresi 2010 - 2011
Projenin Kısa Açıklaması :

Proje sahası Uşak İli, Merkez, Eşme, Banaz, Sivaslı İlçesi bir kısım tarım arazilerini kapsamaktadır.

Proje kapsamındaki tesisler şunlardır;

Uşak Merkez Derbent Göleti ve Sulaması–Cami Deresi üzerinde, Zonlu Toprak Dolgu tipinde, temelden yüksekliği 31.50 m olan gölet ve bu göletten brüt 502 ha alanın sulanmasını sağlayacak, orta ve yüksek basınçlı borulu sulama sistemi.

Uşak Eşme Güllübağ Göleti ve Sulaması – Kocadere üzerinde, Kil Çekirdekli Kaya Dolgu tipinde, temelden yüksekliği 31,50 m olan gölet ve bu göletten brüt 105 ha alanın sulanmasını sağlayacak orta ve yüksek basınçlı borulu sulama sistemi.

Uşak Eşme Dereköy Göleti ve Sulaması – Sarıgöl Deresi üzerinde, Zonlu Toprak Dolgu tipinde, temelden yüksekliği 27,85 m olan gölet ve bu göletten brüt 147 ha alanın sulanmasını sağlayacak orta ve yüksek basınçlı borulu sulama sistemi.

Uşak Banaz Karaköse Göleti ve Sulaması – Çayözü Deresi üzerinde, Zonlu Toprak Dolgu tipinde, temelden yüksekliği 34,50 m olan gölet ve bu göletten brüt 585 ha alanın sulanmasını sağlayacak orta ve yüksek basınçlı borulu sulama sistemi.

Uşak Banaz Yeşilyurt Regülatörü ve Yerüstüsuyu Sulaması – Brüt 76 ha, Banaz Çayı’ndan

Uşak Sivaslı Erice Regülatörü ve Yerüstüsuyu Sulaması – Brüt 154 ha, Banaz Çayı’ndan

Proje çalışmaları iki safhada yürütülmüştür.

1. Ara Rapor

Sözleşme kapsamındaki tesislerin tip ve kapasitelerinin belirlenmesi ve proje formülasyonunun tespit edilmesi çalışmaları bu aşamada gerçekleştirilmiştir. Ana done çalışmaları kapsamında “Mühendislik Hidrolojisi Raporu”, “Tarımsal Ekonomi ve Kamulaştırma Planlama Raporu” ile temel ve malzeme araştırmaları yapılarak “Mühendislik Jeolojisi ve Doğal Yapı Gereçleri Planlama Raporu” hazırlanmıştır.
 

2. Planlama Raporu

Ara Raporun incelenmesi sonucunda, Gediz ve Büyükmenderes havzasında yer alan, Cami, Çayözü, Sarıgöl, Kocadere ve Banaz Çayı’nın  üzerinde, DSİ'nin uygun gördüğü gölet ve regülatör formülasyonları esas alınarak, sulanması düşünülen tarım arazileri planlama seviyesinde incelenmiş ve "Uşak İlçe Ovarı Sulaması Planlama Raporu”  hazırlanmıştır. Tesislere ait ÇED Proje Tanıtım Dosyaları hazırlanmış, "ÇED Gerekli Değildir" belgeleri alınmıştır.

Hizmetlerin Kapsamı :
  • Planlama çalışmaları