İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
SU-YAPI Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş

Bakırçay Havzası Gölet ve Sulamaları Planlama Mühendislik Hizmetleri

İzmir

İdare DSİ 2. Bölge Müdürlüğü - İzmir
İş Ortağı -
Finansman Yerel Kaynak
Hizmetlerin Süresi 2011 - 2012
Projenin Kısa Açıklaması :

Proje sahaları, ülkemizin Ege Bölgesinde yer alan İzmir ili, Bergama, Aliağa, Foça İlçelerinin ve Manisa İli Kırkağaç ilçesinin bir kısım arazilerini kapsamaktadır.

Proje kapsamındaki tesisler şunlardır;

İzmir Bergama Karalar Göleti ve Sulaması: Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden yüksekliği 35,50 m olan gölet ile brüt 172 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

İzmir Bergama Tekkedere Göleti ve Sulaması: Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden yüksekliği 27,00 m olan gölet ile brüt 81 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

İzmir Aliağa Yenişakran Göleti ve Sulaması: Zonlu toprak dolgu tipinde, temelden yüksekliği 21,00 m olan gölet ile brüt 61 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

Manisa Kırkağaç Çilingir Derivasyonu: Önerilen Çilingir Regülatörü ve İletim Kanalı ile komşu havzadaki Bakır Göleti rezervuarındaki su potansiyeline katkı yapacaktır.

İzmir Foça Arpaçay Göleti ve Sulaması: Zonlu toprak dolgu tipinde, temelden yüksekliği 17,60 m olan gölet ile brüt 42 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

İlk İnceleme Raporları mevcut olan göletler için ayrı ayrı planlama raporu hazırlanmıştır.

Planlama çalışmaları iki safhada yürütülmüştür.

1. Ara Rapor/Ön İnceleme Raporu

Sözleşme kapsamındaki tesislerin tip ve kapasiteleri belirlenmiş, teknik ve ekonomik olarak en uygun proje formülasyonu tespit edilerek çalışmalar tamamlanmıştır. Bu aşamada “Mühendislik Hidrolojisi Raporu”, “Tarımsal Ekonomi ve Kamulaştırma Raporu”, “Mühendislik Jeolojisi ve Doğal Yapı Gereçleri Raporu”  ile planlama seviyesinde “Arazi Tasnif ve Drenaj Raporu” hazırlanmış, Göletlere ait aks yeri ve göl alanı harita alımı hizmetleri verilmiştir.

2. Planlama Raporu

Göletlere ait ön inceleme raporlarının İdare’ce onaylanmasından sonra, DSİ'nin uygun gördüğü formülasyon esas alınıp, planlama çalışmalarına geçilmiştir. Herbir gölete ait ÇED etütleri gerçekleştirilmiş, Proje Tanıtım Dosyaları hazırlanarak “ÇED Gerekli Değildir” Belgeleri alınmıştır. Maliyet hesapları ve ekonomik analiz yapılarak "Bakırçay Havzası Gölet ve Sulamaları Planlama Raporları” ve ekleri hazırlanmıştır.

Hizmetlerin Kapsamı :
  • Planlama çalışmaları