İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
SU-YAPI Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş

Kahramanmaraş Göletleri İle Sulamalarına Ait Planlama Raporları Yapımı

Kahramanmaraş

İdare DSİ 20. Bölge Müdürlüğü - Kahramanmaraş
İş Ortağı -
Finansman Yerel Kaynak
Hizmetlerin Süresi 2012 - 2014
Projenin Kısa Açıklaması :

Proje sahaları, ülkemizin Akdeniz Bölgesinde yer alan Kahramanmaraş il merkezinin güneydoğusundaki Çokyaşar Köyü Elbistan mahallesi, Pazarcık ilçesinin kuzeyinde bulunan Büyük Nacar köyü, Türkoğlu ilçesine bağlı Küçük İmalı köyü ve Göksun İlçesinin Büyük Kızılcık kasabasının kuzeydoğusundaki Güller köyüne ait arazileri kapsamaktadır.

Proje kapsamındaki tesisler şunlardır;

Merkez - Çokyaşar Göleti ve Sulaması: Merkezi Kil Çekirdekli Kum-Çakıl Dolgu tipinde, temelden yüksekliği 34.00 m olan gölet ile brüt 153 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

Göksun – Büyük Kızılcık Güller Göleti ve Sulaması: Merkezi Kil Çekirdekli Kaya Dolgu tipinde, temelden yüksekliği 36.50 m olan gölet ile brüt 174 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

Pazarcık – Büyük Nacar Göleti ve Sulaması: Merkezi Kil Çekirdekli Kaya Dolgu tipinde, temelden yüksekliği 33.50m olan gölet ile brüt 143 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

Türkoğlu - İmalı Göleti ve Sulaması: Ön Yüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu tipinde, temelden yüksekliği 37.00 m olan gölet ile brüt 374 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

Planlama çalışmaları iki safhada gerçekleştirilmiştir.

1. Ön İnceleme Raporu

Sözleşme kapsamındaki tesislerin tip ve kapasitelerinin belirlenmesi, teknik ve ekonomik olarak en uygun proje formülasyonunun tespit edilmesi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. “Mühendislik Hidrolojisi Raporu”, “Tarımsal Ekonomi ve Kamulaştırma Raporu”, “Mühendislik Jeolojisi ve Doğal Yapı Gereçleri Raporu”  ile planlama seviyesinde “Arazi Tasnif ve Drenaj Raporu” hazırlanmış, Göletlere ait aks yeri ve göl alanı harita alımı hizmetleri verilmiştir.

2. Planlama Raporu

Göletlere ait ara raporun incelenmesi sonucunda, DSİ'nin uygun göreceği formülasyon esas alınıp, ÇED etütleri de gerçekleştirilerek

  • Kahramanmaraş - Merkez - Çokyaşar Göleti ve Sulaması Planlama Raporu
  • Kahramanmaraş - Göksun - Büyük Kızılcık- Güller Göleti ve Sulaması Planlama Raporu
  • Kahramanmaraş - Pazarcık- Büyük Nacar Göleti ve Sulaması Planlama Raporu
  • Kahramanmaraş - Türkoğlu - İmalı Göleti ve Sulaması Planlama Raporu

ve ekleri hazırlanmıştır.

Hizmetlerin Kapsamı :
  • Planlama çalışmaları.