İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
SU-YAPI Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş

Sakarya, Kütahya ve Bilecik İlleri Göletleri Planlama Mühendislik Hizmetleri

Sakarya, Kütahya, Bilecik

İdare DSİ 3. Bölge Müdürlüğü - Eskişehir
İş Ortağı -
Finansman Yerel Kaynak
Hizmetlerin Süresi 2012 - Devam Ediyor
Projenin Kısa Açıklaması :

Proje sahaları, Sakarya ili Pamukova ve Serdivan ilçeleri, Kütahya ili Pazarlar ilçesi ve Bilecik ili Söğüt ilçesinin bir kısım arazilerini kapsamaktadır.

Proje kapsamındaki tesisler şunlardır;

Sakarya Pamukova Çilekli Göleti ve Sulaması: Homojen dolgu tipinde, temelden yüksekliği 35 m olan gölet ile brüt 266 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

Sakarya-Pamukova-Kemaliye (Deveboynu) Göleti ve Sulaması: Homojen dolgu tipinde, temelden yüksekliği 30 m olan gölet ile brüt 166 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

Sakarya-Pamukova-Turgutlu Göleti ve Sulaması: Homojen dolgu tipinde, temelden yüksekliği 37 m olan gölet ile brüt 334 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

Sakarya-Meşeli-Beşevler Göleti ve Sulaması: Homojen dolgu tipinde, temelden yüksekliği 41 m olan gölet ile brüt 1271 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

Kütahya-Pazarlar-Orhanlar Göleti ve Sulaması: Homojen dolgu tipinde, temelden yüksekliği 33 m olan gölet ile brüt 890 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

Kütahya-Tavşanlı-Kışlademirli Göleti ve Sulaması: Homojen dolgu tipinde, temelden yüksekliği 40 m olan gölet ile brüt 578 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

Bilecik-Söğüt-Savcıbey Göleti ve Sulaması: Homojen dolgu tipinde, temelden yüksekliği 27 m olan gölet ile brüt 141 ha tarım arazisi sulanabilecektir.

İlk İnceleme Raporları mevcut olan göletler için ayrı ayrı planlama raporu hazırlanacaktır.

Planlama çalışmaları iki safhada yürütülecektir.

1. Ara Raporlar

Sözleşme kapsamındaki tesislerin tip ve kapasitelerinin belirlenmesi ve proje formülasyonunun tespitini içeren çalışmalar bu aşamada gerçekleştirilecek ve “Planlama Ara Raporu” ile DSİ’ye takdim edilecektir. Bu safhada verilen proje formülasyonunun DSİ tarafından uygun görülmesi halinde detaylı planlama hizmetlerine geçilecektir. Ara Rapor aşamasında göletlere ait Hidroloji Planlama Raporları ve Tarımsal Ekonomi Ara Raporları onaylanmış olacaktır.

Planlama aşamasında etüt edilecek olan depolama tesislerinin aks yerleri ve rezervuar alanı 1/1000 ölçekli sayısal haritaları yapılacaktır. Tesislerle ilgili doğal yapı malzemesi araştırmaları ile mühendislik jeolojisi ve temel sondaj çalışmaları gerçekleştirilecektir.

2. Planlama Raporu

“Ara Raporlar” DSİ tarafından incelenecek, önerilen proje formülasyonlarının uygun bulunması durumunda DSİ tarafından seçilen proje formülasyonu gözönünde bulundurularak planlamaya yönelik sonraki çalışmalara başlanacaktır. Gölet tesisleri ve sulanması düşünülen sulama alanlarının arazi sınıflandırma ve drenaj hizmetleri planlama seviyesinde incelenerek her bir gölet için ayrı ayrı Planlama Raporu hazırlanacaktır. Planlama raporlarının eklerini oluşturan “Mühendislik Hidrolojisi Raporu”, “Tarımsal Ekonomi ve Kamulaştırma Planlama Raporu”, “Mühendislik Jeolojisi ve Doğal Yapı Gereçleri Planlama Raporu”  ile planlama seviyesinde “Arazi Tasnif ve Drenaj Raporu” hazırlanacak, ÇED etütleri gerçekleştirilerek Proje Tanıtım Dosyası veya ÇED Raporları hazırlanacaktır.

Hizmetlerin Kapsamı :
  • Planlama çalışmaları.